diuretice

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de monicacostea cu 11 ani in urma.

Eu iau acum urmatoarele medicamente: gilbomet pentru glicemie, hartil pentru hipertensiune si aspirina.Vreau sa renunt la hartil pentru a nu mai elimina apa, am citit ca aspirina se ia impreuna cu diuretice e adevarat?

De altfel pot lua doze mai mici de hartil pana merg la medic?

Exista un medicament care sa ajtute ca atunci cand iau diuretice sa nu elimin si minerale?

Va multumesc!!!!!!!!!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa respectati schema de tratament si sa o modificati mumai la indicatia medicului curant . Scoaterea medicatiei poate fi urmata de cresteri ale tensiunii arteriale. Este bine sa fiti reevaluata , inclusiv cu ionograma, pentru evaluarea pierderilor de minerale.
Aspirina se poate lua independent de hartil.