diferenta dintre sistola si diastola

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de gigidelascularie cu 12 ani in urma.

Am 53 de ani si BMI 34.9 Merg de 2 - 4 ori pe saptamana la sala desi am astm (forma usoara) Ma simt mai bine dupa efort, sauna si piscina, respir mai usor. Saptamana trecuta mi-am masurat tensiunea (este un aparat de masurat acolo) si era 16 cu 7. a doua zi am masurat inainte de efort (16 cu 7) si dupa efort (19 cu 7) si mi-am zis ca poate nu am folosit eu aparatul bine dar peste inca o zi mi-a luat tensiunea o asistenta si era 16 cu7.
CE E DE FACUT PENTRU A REDUCE TENSIUNEA SISTOLICA?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tensiunea creşte după efort faţă de cea dinaintea începerii efortului. Valoarea tensiunii înaintea efortului, de 16/7 este crescută într-adevăr, de aceea este recomandat: scăderea în greutate, regim hiposodat şi fără grăsimi, renunţarea la tutun şi alcool şi eventual un medicament antihipertensiv (prescris doar de medic)

Ionescu Ioan

acum 7 ani

Va rog sa imi spuneti daca este sau nu admisibila diastola cu valoare sub 6.00 (intre 5,5 si 6.00).
Va multumesc