despre limitele pulsului

Hipertensiunea arteriala (HTA) Hipertensivi

Postata de GENEU cu 13 ani in urma.

sunt hipertensiv,urmez un tratament cu medicamente,dar totusi nu stiu cat trebuie sa fie pulsul in mod normal,cand nu faci efort ?

Raspunsuri (4)

Dr. Alina-Teodora Dicu

acum 13 ani

Pulsul, in mod normal, cand nu faci efort, trebuie sa fie undeva intre 60-80 batai pe minut. Daca pulsul este peste 90 de batai pe minut si in tratamentul pentru tensiune nu ai si un medicament beta-blocant, (metoprolol, nebivolol, bisoprolol, pindolol, etc), ar fi indicat sa consulti un cardiolog.

GENEU

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns,in tratamentul pentru hipertensiune,iau si Betaloc ZOK,o pastila de 50 mg dimineata dar totusi pulsul dupamasa este de 96.Credeti ca trebuie sa iau 100mg ?

nicula virginia

acum 13 ani

am 27 de ani si imi doresc foarte mult sa am un copil sanatos .am o anemie mediteranea ereditara si imi este teama sa ramin gravida pt ca in urma cu 8 ani am pierdut o sarcina la 6 luni. Sotul meu in schimb nu are astfel de probleme, va rog sa imi spuneti ce tratament asi putea sa fac? Va multumesc!

ilie elena

acum 10 ani

eu amm avut pulsul 101