DE CRESC TRIGLICERIDELE SI CU TRATAMENT?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de MARIOARA1045265 cu 13 ani in urma.

Cu tratament imi mentin tensiunea la valori normale , de asemenea si colesterolul total este 168 in timp ce trigliceridele imi cresc tot mai mult.Am avut trigliceridele 355 am luat lipantil , am redus grasimile si totusi au crescut spre 400.
(Acum mi s-a prescris ROSUCARD) Care ar fi cauza? Ce pot face in aceasta situatie? La ECO se pare ca si ficatul apare putin spre galben(lobul stang) VA MULTUMESC!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Cauzele valorilor crescute ale trigliceridelor sunt diverse. Dintre cele mai importante sunt:
1.obezitatea
2.cauze primare, genetice precum hiperlipidemia familială sau hipertrigliceridemia endogenă
3.cauze secundare precum diabetul zaharat tip II, etilismul cronic, hipotiroidia sau colestazele.
Pentru a putea determina cauza exactă ar fi indicat să consultaţi un medic internist
Până atunci continuaţi tratamentul prescris, care poate va avea efecte favorabile.

CASAP CHIRIACHITA

acum 8 ani

AM 436 DE UNITATI TRIGLICERIDE UAE ACEST ACEST LIPANTIL ESTE F.F.F.F.F TOXIC. EU AM FACUT UN INFARCT MIOCARDIC ACUT SI PRIMESC ASEMEANEA TRATAMENTE ????!!!! MAI ALES CA FAC ALERGIE LA MEDICAMENTELE FRANTUZESTI CARE MAI TOAIE SEREGASESC IN lista neagra a medicamentelor. vRETI SA SCAPATI DE PENSIONARI. EU UNA AM O VECHIME IN MUNCA DE 49 DE ANI SI VRETI SA MA ARUNCATI LA GROAPA CU LEI ?????