Credeti..

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de carmen7496608 cu 12 ani in urma.

Credeti ca pentru o valoare a tensiunii arterial e 18/10 este suficienta o dieta alimentara mai echilibrata vis-a-vis de aportul de sare si grasimi animale,aici fiind unele abateri,si administrarea constanta a unor suplimente nutritive precum Omega 369 ?.Sotul meu,despre el fiind vorba in cazul de mai sus,in varsta de 57 de ani ,ac***a o greutate de 100 kg la 183 cm,refuza practic o colaborare cu medicul.

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Valorile Tensiunii Arteriale, atat maxima cat si minima sunt foarte ridicate (corelate si cu supra ponderabilitatea) si prezinta risc major de infarct si hemoragie cerebrala. Ar fimare pacat pentru familie daca pentru d-sul personal nu conteaza.. Mergeti neaparat la cardiolog.

carmen7496608

acum 12 ani

Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului!..Abia astept sa-l citeasca personal.

Iuli

acum 12 ani

Da, dupa cum spune si domnul doctor, consultul si tratamentul medical sunt in acest caz ABSOLUT OBLIGATORII!!!

Iuli

acum 12 ani

De asemenea, domnul trebuie OBLIGATORIU sa slabeasca 15-20 de kg si...nu inteleg...la asa o sanatate subreda nici macar nu tine dieta?! Acest domn chiar nu tine deloc la sanatatea sa?!

carmen7496608

acum 12 ani

Multumesc pentru interes!..Este un om echilibrat in general,nu fumeaza,nu consuma alcool decat la ocazii speciale,atat ca este..ceva mai gurmand.Peste toate astea,anumite schimbari de coordonate de activitate profesionala l-au cam afectat,poate si in bine poate si in mai putin bine.Bine ca nu mai e nevoit sa suporte un stres permanent la job,insa..o viata mai putin dinamica.Lipsa de colaborare serioasa cu un medic este ceea ce nu pot schimba la el.Incerc sa-l ingrijesc si protejez cum pot,cu o alimentatie sanatoasa,suplimente nutritive cat mai apropiate de problemele sale ,insa ..nu-i suficient.
Va multumesc inca o data,si promit sa va tin la curent cu orice schimbare,cat mai in bine de dorit!