concor

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Adriana351 cu 11 ani in urma.

Ce parere aveti despre Concor...citesc ca are multe efecte secundare neplacute,,
Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Orice medicament poate prezenta efecte secundare si nici unul dintre ele nu este placut. In prospectul medicamentului sunt enumerate toate efectele adverse ce s-au inregistrat pe intreaga perioada de studiu a medicamentului respectiv, asta nu inseamna ca trebuie sa le si dezvoltati.
In judecarea administrarii unui medicament se are in vedere in primul rand indicatia de administrare urmate de contraindicatii; cand pacientul dezvolta reactii adverse , de regula se opreste administrarea lui.

fusun

acum 11 ani

Concor e un medicament pentru boli de inima. Mama mea se foloseste de acest medicament, la STRICTA indicatie a medicului cardiolog.Oricare medicament are efecte adverse, si pentru linistea dumneavoastra, discutati cu medicul cardiolog.

Adriana351

acum 11 ani

multumesc pentru sfat..eu am pulsul marit 95-110, si pentru acest lucru medicul mi l-a recomandat.iar pentru HTA iau pritor plus...pana acum nu am luat nici un betablocant..sunt o fire panicoasa si cred ca pulsul este marit in astfel de situatii..e greu de apreciat...ma tem de efectele secundare.
oricum multumesc.

Adrienne

acum 11 ani

Cum s-a scris si mai sus........nu exista medicament la care sa nu fie insiruite efecte adverse. Asta nu inseamna ca, daca folosesti acel medicament, trebuie sa se si intample . Folosesc concor 2,5 mg de cinci ani de zile si nu mi s-a intamplat nimic, din ce scrie in prospect. Legatura cu medicul cardiolog se ia in momentul cand apare vreo problema si este de competenta lui sa inlocuiasca medicamentul.

fusun

acum 11 ani

Scapati de panica! Nu va inrautatiti situatia. Mergeti la un Plafar, cereti valeriana capsule (Pro Natura), luati 3 pe zi + ceai de roinita seara la culcare o cana calda, cu inghitituri mici. Medicul cardiolog este specialist si stie exact ce tratament sa va dea si cat sa va dea, ca efectele secundare sa fie cat mai putine , sau lipsa.Multa sanatate.