Ce sa iau?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de flori54 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Mie in fiecare dimineata imi creste tensiunea peste limitele normale. Ieri mi s-a ridicat pana la 203/99, azi la 170/93, astea la ora 7,30 dupa ce luase de vreo jumatate de ora enalpin 5gr. Acest medicament nu mi-e eficient ori cantitatea mica? Sunt intrebari la care as ruga un raspuns pt. ca de la medicul meu n-am reusit sa aflu decat ca nu stie ce sa faca. Multumesc mult. F.P.

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 11 ani

Mergi la alt medic care STIE ce sa faca. Acest tratament [ pentru orice afectiune cardiaca] se prescrie si eventual se schimba, doar de catre medicul cardiolog. Ti-a fost recomandat Holter ECG ? Este un aparat micut care se poarta 24 de ore si inregistreaza activitatea electrica a inimii, pentru a diagnostica aritmia [ acele variatii ale tensiunii despre care vorbesti], o boala cardiaca ischemica fara alte simptome.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In mod cert tensiune arteriala nu este controlata eficient. Ar fi bine sa consultati medicul cardiolog pentru evaluare si stabilirea unei scheme de tratament.
De asemenea, este important ca pe timpul noptii sa va odihniti suficient.

flori54

acum 11 ani

Multumesc mult. Chiar vreau sa recurg la o intretinere a tensiunii cu produse naturiste dupa ce trec de urgenta situatiei