ce investigatii ar trebui facute?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de smarannda cu 12 ani in urma.

de vreo 3saptamani mama(50) are tensiunea crescuta si spune ca i se face rau dintr-o data(ameteste)A facut un set de analize care i au iesit bine,inclusiv EKG unde iarasi ,nu a fost gasita vreo problema.Totusi ,ea acuza zilnic o stare de rau(cu simptomele de mai sus).Ce investigatii credeti ca ar trebui facute ?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar trebui măsurate valorile tensiunii arteriale pe parcursul a mai multor zile şi urmărită evoluţia acestora iar în funcţie de valorile determinate va trebui respectat un regim hiposodat sau în cazul unor valori foarte mari urmat şi tratament medicamentos (stabilit de către un medic cardiolog)