ce este de facut

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de salau cu 12 ani in urma.

in primul rand sanatate tuturor.am si eu o intrebare pentru cei din cumunitatea celor cu tensiune:de circa 6 luni am fost diagnosticat cu tensiune,valoarea maxima fiind 17 cu 9.Dupa ce am facut toate investigatiile la spit fundeni,am primit un tratament cu lockren 20 mg dimineata,santini 10mg+aspirina richter 100mg seara.Totul a fost ok pana saptamana trecuta cand am facut doua puseuri 18/11 si 17.9 cu 11.Mentionez ca nu am scimbat nimic din regimul de viata .In urma cu doua luni am avut si 8.6 cu 6.4(o singura data) Am 51 ani si am fost sportiv de performanta pana in urma cu doi ani cand am renuntat total la miscare.In prezent m-am reapucat de miscare.Multumesc mult si urez tuturor multa sanatate.Deci ce este de facut?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Este bine sa fie reevaluata starea dvs la fiecare 6 luni, tocmai pentru o ajustare a tratamentului functie de valorile tensionale, monitorizare prin investigatii biogice , imagistice (ecografie cardiaca, electrocardiograma), examen oftalmologic cu fund de ochi.

salau

acum 12 ani

va multumesc foarte mult,stimata doamna doctor.toate cele bune