ce credeti?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de nelutu00 cu 12 ani in urma.

nu am luat tensiunea arteriala de multi ani iar acum urmarind pe net la aparaturamedicala un aparat de tensiune omrom m1 m-am decis sa-mi iau si eu unul.Marea surpriza e ca am tensiunea 230 cu 130. Sunt tare speriat cind vad aparatul incep sa ma inrosesc si tremur........Am fost si la o vecina si tot aceeasi tensiune a aratat si aparatul ei....Oare sa fie reala? Am 115 kg si 175 inaltime. Nu am ameteli, nu-mi tiue urechile, nu-mi curge sange din nas. doar mai obosesc....Precizez ca-mi este frica si incep sa tremur cind vad aparatul de tensiune. Sa fie din cauza emotiilor?imi este frica tare si de medici....nu stiu ce sa zic....va multumesc....

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Simptomele hipertensiunii arteriale devin alarmante abia în stadiul complicaţiilor avansate care apar ca o consecinţă a evoluţiei bolii dacă aceasta nu este tratată. Este recomandat un regim alimentar hiposodat, hipocaloric (se indică şi scăderea în greutate) şi fără dulciuri. De asemenea va trebui să fiţi luat în evidenţă de un medic cardiolog, atât pentru stabilirea unei scheme de tratament medicamentos cât şi pentru identificarea complicaţiilor sau a altor afecţiuni