Care este mai bun,tertensiful sau furosemidul

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de dulca cu 11 ani in urma.

Ce medicament diuretic este mai bun in tensiune,tertensif sau furosemid?Sotului meu i-a fost marita doza de prestarium si norvasc,dubla{20mg si 20 mg.}dar i s-a scos tertensiful si a fost inlocuit cu furosemid.De trei saptamani,cu acest tratament tensiunea nu scade mai jos de 180,190.Cand lua tertensif era 160.150.A fost schimbat pentru ca i se umflau putin picioarele,dar ii mergea mai bine cu tertensiful.Ce sa faca?Multumesc,Maria.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ambele fac parte din categoria diuretice dar ele actioneaza diferit. In general,se recomanda tertensif in hipertensiunea arteriala forma usoara, iar furosemidul pentru hipertensiunea arteriala forma medie-severa, insuficienta cardiaca, etc.
Este recomandat sa fie reevaluat de catre medicul curant in vederea ajustarii schemei de tratament.

Picioare unflate

acum 7 ani

Buna ziua!
Am o problema, de cateva saptamani am observat ca mi s au unflat picioarele, cineva mi a recomandat furosemid. Am luat 3 zile, picioarele mi s au desunflat, dar cand am intrerupt pastilele, iar au inceput sa se unfle picioarele. Ce sfaturi imi dati? Altceva???

Va multumesc!