Betaloc

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Adriana351 cu 12 ani in urma.

Betalocul este indicat pt. scaderea pulsului? am 58 ani puls 97-105, HTA-128/90 luand .zilnic Pritor plus,..
va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Betalocul este este indicat in aritmii cardiace, in angina pectorala, in afectiuni cardiace insotite de palpitatii. Va fi recomandat de medicul ardiolog sau de medicina interna, dupa o examinare clinica si analiza traseului unei electrocardiograme.

Betaloc

acum 12 ani

Betaloc nu controleaza pulsul ci doar blocheaza muschiul inimii scazandu-i in mod fortat randamentul si puterea. Este un fel de camasa de forta pusa de doctori la inima in speranta desarta ca asa se rezolva cu tensiunea mare din sange (cauzata de fapt de rinichi blocati si nu de inima) sau alte incoveniente. Des, ca sa compenseze muschiul blocat de medicamente corpul mareste frecventa pulsului. Luand betaloc deci la multi le creste frecventa pulsului. Ca sa nu mai vorbim ca inima e cel mai important organ din corp caci de sange depinde tot.