betaloc Zok

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Adriana351 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Iau pritor plus 12,5/80..pot sa iau si betaloc..nu-mi vor scadea tensiunea prea mult?
va multumesc.

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu mai este nevoie să luaţi şi Betaloc la tensiunea de 12,5/8.

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Ma indoiesc ca 12.5/80 reprezinta valoarea tensiunii arteriale. Cifrele se refera de fapt la dozele de hidroclorotiazida (12.5 mg) si telmisartan (80 mg) din combinatia Pritor plus.

Daca decizia de a asocia Betaloc a fost luata de medic, probabil ca exista un motiv intemeiat si sfatul meu este sa mergeti pe mana medicului. Riscul de hipotensiune este incomparabil mai mic decat cel de a lasa tensiunea necontrolata. E de neinteles cat de raspandita printre pacienti este teama de hipotensiune cand, de fapt, adevaratul risc este cel de infarct miocardic si accident vascular cerebral.

Adriana351

acum 12 ani

Multumesc.Intr-adevar 12.5/80 se refera la doze si nu la tensiune..De regula tensiunea e de 135/95 si puls 90-95.
Desigur ca voi respecta indicatiile medicului.
Multumesc.

julia

acum 12 ani

buna ziua -mi sa prescris betaloc zok in urma cu vreo 3 luni dar cateodata cand imi iau tensiunea cand simt ca am dureri de ceafa de cap , si am tensiune 12 cu 9 se poate sa imi creasca betalocul tensiunea?

Medic Epuran

acum 12 ani

Betalok-ul este un medicament care face parte din clasa beta-blocantelor şi este indicat în caz de hipertensiune arterială care are însă ca efecte adverse după administrare, cefaleea şi vertijul (ameţeli). În ceea ce priveşte tensiunea arterială, valoarea 12/9 mm Hg este o valoare a tensiunii foarte bună

Anisoara

acum 11 ani

Buna ziua. Mi s-a prescris acum o luna betaloc zok 200 mg (100 mg dimineata si 100 mg seara) , mai iau si lisinopril 5 mg (1/2) pt. tensiune. Imi scade pulsul la 55/minut. pot sa micsorez doza e betalok.
va multumesc.