As vrea sa stiu

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de camboc cu 12 ani in urma.

Tensiune 106 cu 86 si puls 67 , glezne umflate (mai mult cea dreapta) .As vrea sa stiu daca exista vreo legatura si pot indica o afectiune cardiovasculara?

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

camboc

acum 12 ani

Am 43 ani , dar am o greutate de 94 kg la o inaltime de 167 cm .Nu sufar de nici o boala doar ca in urma cu 3 ani am avut un episod de hipertensiune (170/120) cu dureri mari de cap care au durat cam 1 luna si care la tomograf a indicat un edem cerebral . Dupa cca 6 luni de tratament cu Noliprel ,tensiunea s-a normalizat undeva la 110-120 cu 75-90 .
Nu sunt umflata la fata si la ochi si nici cearcane nu am.
Multumesc

attila

acum 12 ani

itirecomand sa consulti un cardiolog de urgenta