analize medicale

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de membru220557 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Sunt Mihaela. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Am facut si eu cateva analize si as vrea sa stiu daca sunt ok?
O sa le scriu numai pe cele care sunt incadrate in chenar; colesterol total 232,15; glucoza 111,14; examen complet de urina; ph 5,5; leu 75; ery 0,03; frecvente celule epiteliale plate, rara flora bacteriana, 11-12 leucocite, 1-2 hematii; hgb 11.70; mcv 78; mch 26; fibrinogenemie 508.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca aveti colesterolul crescut, o usoarsa anemie (hemoglobina scazuta) si o infectie urinara. Glicemia este la limita superioara. Este recomandat sa va repatati glicemia pe nemancate peste 1 saptamana; de preferat, este sa efectuati urocultura pentru identificarea microbului responsabil de infectia urinara si sa primiti tratament tintit. Este recomandat sa tineti un regim sarac in grasimi.

membru220557

acum 10 ani

Multumesc frumos.O sa respect intocmai ce mi-ati scris