Am hipertensiune. Cum ma tratez?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

si eu am fost diagnosticata cu hipertensiune,dar exact cum spunea-ti in articol nu doare si si iei in serios de la inceput.parintii mei au fost hipertensivi,chiar si fratele meu are,dar la mine s-a declansat in urma divortului.(mentionez ca eu am divortat dupa 17 ani de casatorie si 5 ani de prietenie adica in total 22 de ani-nu putini).am luat in serios boala cind am fost la stomatolog si nu prea putea sa ma amprteasca din cauza tensiunii,ma dojenit elegant si ma determinat sa reflectez asupra situatiei,eu eram obisnuita cu valori de 180/115 si nu credeam ca este asa de grav.de atunci imi i-au medicatia si multumesc lui dumnezeu este stabila.

Raspunsuri (6)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea a fost diagnosticata cu hipertensiune si glicemie cu tendinta la diabet. Problema este ca nu i sa dat un regim strict. Poate o puteti ajuta dumneavoastra. Va multumesc !

comentarii utilizatori

acum 15 ani

CE CAUZE AR PUTEA DETERMINA CRESTEREA TENSIUNII ARTERIALE140/90 LA UN COPIL DE 14 ANI GREUTATE 74KG INALTIME 1,58

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua am 50 de ani pina acum 1 an nu am avut tensiuen mare acum am dimieata 139 72 149 91 la prinz 127 71 colesterol 260 ce indicati imi dati va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

dnu doctor...as vrea sa imi spuneti ce pot face ..am inteput prin avea dueri de cap,frisoane ,ameteli,...am ajuns la spital simi sau facut analizele...au fost bune ...numai tensiunea o aveam 14..si ceva....mi sa spus ca a fost pe sistem nervos..sa vrea sa stiu dc o sa am prob toata viata ....

comentarii utilizatori

acum 15 ani

daca tensiunea copilului meu ar fi fost14...poate nu mi-as fi facut f. multe griji,dar ce ma fac cind in decursul celor 24 de h tensiunea oscileaza la ora 5 dimineata in somn de la 11 si la tensiune 18 la ora6.30 dimineata ca la ora 7fara 20 cand ne pregateam sa plecam la scoala era 20si si culmea la10si ceva tensiuea era de 21 cu...si puls 111.o sa va intrebati de unde stiu aceste valori am inchiriat de la un cab. cardiologic un aparat care monitorizeaza tensiunea in 24 de ore .dupa analizele facute sar parea ca nu sunt probleme secundare .ce ma sfatuiti sa fac?este un baietel in clasa a11 a si nu pot sta linistita .citeodata are dureri de cap de sta la pat o perioada durerile sunt la tample

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce stil de viata pot impune copilului meu ? nu este un mancacios nu fumeaza nu bea cafea .nu il punemi sa faca nimic iar in familie nici nu se pune problema sa il stresam cu ceva .suntem o familie de intelectuali iar in casa nu exista decat respect ,intelegere si dragoste.as vrea sa ajung la spitalul fundeni ma poate ajuta cineva ,noi suntem din galati pana la urma reusesc dar as vrea sa stiu daca mai trece cineva prin situatia asta .multumesc si sanatate multa tuturor.