am facut bine?

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de salau cu 11 ani in urma.

stimata d-na doctor,revin dupa 3 luni cu o mica problema: am intrerupt,de capul meu de circa 2 sapt.tratamentul cu lockren si santini.aveam stari tot mai ciudate,cosmaruri,stari de oboseala teribile(nu mai puteam urca scarile acasa sau la metrou,nu mai aveam forta sa alerg 10 m. dupa autobuz ma trezeam mai obosit de cat ma culcam.am fost la un cardiolog(profesor)la 5 zile dupa intrerupere,am facut dopler+acho cardio,si mi s-a recomandat doar tezeu 40 mg seara.ma simt extraordinar,mi-a revenit cheful de viata,am alt tonus(mai beau si cate o bere sau o 1/2 ceasca de cafea)parca nu am avut niciodata nimic.tensiunea este12.9 cu 8.2 dimineata,pulsul69/70,la ora 17 este 15.2 cu 9.2,iar la ora 22 12.8 cu 7.9.va rog sa-mi spune-ti daca am procedat bine.toate cele bune,multumesc

Raspunsuri (4)

afer

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca doriti sa va raspund la intrebarile pe care le aveti,
sa interpretez analize medicale, sa va ofer sfaturi, tratamente ,
trimiteri catre alti medici va rog sa ma contactati cu un e-mail la adresa
[email protected], sau sa accesati pagina de facebook :
http://www.facebook.com/pages/Consultatii-Medicale/453840897967707.

Medic Naturopat

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Atata timp cat valorile tensiunii arteriale si a ritmului cardiac sunt in limite normale ( fara tratament) iar dumneavoastra va simtiti bine nu inseamna ca ati procedat gresit.
Este recomandat totusi sa va monitorizati periodic tensiunea si pulsul , iar in cazul valorilor mari sa consultati medicul cardiolog.

salau

acum 11 ani

va multumesc foarte frumos pentru raspunsurile date.cred ca si increderea in mine conteaza.va doresc multa sanatate

Alex26

acum 10 ani

Buna Salau, de cat timp luai lokren? Eu iau cate un sfert de 5 ani si as vrea sa-l intrerup ca tot ce am este pe fond nervos si ca sa scape de mine d.na doctor mi-a dat lokren, iar eu de frica am luat fara oprire. Oricum o sa merg la un consult pentru a fi sigura