Îmi creste tensiunea brusc 180/100 și pulsul se mărește la peste 140 si este NEREGULAT.?

Hipertensiune

Postata de Gigi R. cu 2 luni in urma.

Tensiune și puls

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Situatia descrisa este extrem de grava si necesita asistenta medicala de urgenta. Cresterea brusca a tensiunii arteriale (hipertensiunea arteriala) pana la 180/100 mmHg si pulsul care depaseste 140 de batai pe minut si este neregulat (aritmie), ar putea indica o urgenta medicala, cum ar fi un infarct miocardic (atac de cord) sau un accident vascular cerebral. Este esential sa solicitati imediat asistenta medicala.

Pentru investigatii suplimentare, ar trebui sa te adresezi unui medic specialist in cardiologie..

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/primul-ajutor-in-caz-de-atac-de-cord-sau-infarct-miocardic_9262
sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/accidentul-vascular-cerebral-avc_314