hipertensiune arteriala?

Hipertensiune

Postata de tudora.r cu o luna in urma.

sunt hipertensiva si iau tratament, de curand mi s-a prescris si aspenter si nu stiu daca scade tensiunea in cazul in care este 112/72 si pulsul 64.diagnosticul este hipertensiune si sindrom coronarian cronic.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Aspenter este un medicament care are ca substanta activa acidul acetilsalicilic, cunoscut si ca aspirina. Acesta nu are ca scop principal scaderea tensiunii arteriale, ci este folosit in prevenirea formarii de cheaguri de sange si a complicatiilor cardiovasculare. Daca tensiunea ta este 112/72 si pulsul 64, inseamna ca valorile sunt in limite normale. Chiar daca luati Aspenter, acesta nu ar trebui sa va scada tensiunea. Totusi, daca observati simptome neobisnuite sau va simtiti rau, este indicat sa consultati medicul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/remedii-naturale-pentru-scaderea-rapida-a-hipertensiunii-arteriale_11623
sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/12-modalitati-de-a-scadea-tensiunea-arteriala-in-mod-natural_8642
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/viata-cu-hipertensiune-arteriala_19061