De ce apare herpes bucal des?

Herpes

Postata de Natalia cu 5 luni in urma.

Bună seara. Vin cu o problemă cu care mă confrunt de câteva luni. Am o relație la distanță. Din punctul de vedere al analizelor suntem sănătoși, însă, de fiecare dată când ne întâlnim, din cauza ca are barbă destul de aspră și ne sărutăm des, la câteva zile îmi apare herpes, deoarece mă irită destul de tare. Este posibil să fie din cauza aceasta?
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Herpesul bucal este cauzat de virusul herpes simplex de tip 1 (HSV-1), care poate fi transmis prin contact direct cu leziunile herpetice sau prin intermediul unui obiect contaminat. Desi aceasta este principala cale de transmitere, este posibil ca si in cazul tau contactul cu barba partenerului tau sa agraveze iritatia si sa provoace aparitia leziunilor herpetice.

Iritatia produsa de barba aspra poate deteriora usor pielea buzelor si favorizeaza patrunderea virusului in organism. De asemenea, orice microleziuni preexistente in zona buzelor pot fi iritate si mai mult in timpul sarutului, facilitand astfel manifestarea herpesului.

Desi este posibil ca barba aspra sa agraveze simptomele herpesului bucal, virusul poate fi activ si in perioadele fara leziuni vizibile. In aceste cazuri, este posibil sa nu fi simtit iritatii sau simptome pana acum, dar contactul cu barba aspra ar putea sa agraveze situatia.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/herpesul-bucal-cand-mergem-la-medici_17380