Pirozis?

Hernie hiatala

Postata de DanaD cu 3 saptamani in urma.

Este posibil ca hernia hiatala sa se manifeste fara arsuri ? Are doar eructatii, sughit si o tuse persistenta. Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Este absolut posibil ca hernia hiatala sa se manifeste fara senzatii de arsura, adica fara pirozis.

Simptomele precum eructatiile frecvente, sughitul si o tuse persistenta sunt de asemenea caracteristice acestei afectiuni.

Cauza este ca stomacul isi modifica pozitia si presiunea interna din cauza herniei, ceea ce determina aceste simptome.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/herniile_985
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/arsurile-gastrice-hernia-hiatala-si-boala-de-reflux-gastroesofagian-gerd_531
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/regim-alimentar-in-boala-de-reflux-gastroesofagian-si-hernia-hiatala_19302