Vreau să știu dacă sunt pentru alta operatie că deja am una de acum patru ani la L4 și L5 ?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11728037736 cu 4 ore in urma.

ikm. COL. LOMBARA

PROTOCOL DE EXAMINARE RMN

DATA EXAMINARII: 03/10/2023

DIAGNOSTIC DE TRIMITERE:

Tip instalatie: RMN

EXAMINARE: RMN coloana vertebrala lombosacrata nativ

REZULTAT:

MORARU IONELA

Stergerea lordozei lombare pe achizitiile sagitale, cu usoara scolioza dextro-concava inalta pe imaginile coronale.

Deshidratari discale L4-L5 si L5-S1, cu reducerea in inaltime a discurilor.

Deborduri discale circumferentiale asimetrice L4-L5 si L5-S1, cu fine osteofite postero-laterale bilaterale L5-S1 si mica protruzie discala posterioara mediana L5-S1, ce determina contacte radiculare preforaminale $1 bilateral si intra/extraforaminale LS

bilateral. Fine osteofite antero-laterale bilaterale de la L3 la S1.

Cordon medular din campul de examinare cu morfologie si semnal RM in limite normale.

Dr. Stefanescu Marian

Medic Specialist Radiologie si Imagistica Medicala

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Rezultatul scanarii RMN indica prezenta unor modificari in coloana dvs. vertebrala lombosacrata, incluzand deshidratarea discurilor intre vertebrele L4-L5 si L5-S1, debordarea discurilor din zona mentionata si dezvoltarea unor osteofite (depuneri de calciu) in diferite zone.

Acest lucru sugereaza ca s-ar putea sa aveti nevoie de un alt tratament sau, eventual, de o alta interventie chirurgicala, desi decizia finala trebuie sa fie luata de medicul ortoped sau neurochirurg, dupa o evaluare suplimentara.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie, https://www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/deviatiile-patologice-ale-coloanei-vertebrale_1644
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerile-de-spate-sfaturi-pentru-protectia-coloanei_9189