Unde as putea efectua o Vertebroplastie? si cam cat ar costa?

Hernie de disc

Postata de Amnesia cu 13 ani in urma.

am facut o examinare IRM coloana cervicala cu substanta de contrast IV.Rezultatele au fost:.Secvente efectuate:sagital T2,STIR,T1,T1 fat sat postcontrast iv,axial T2.
Rectitudinea coloanei cervicale.
Angiom atipic corp vertebral C5 (in hipersemnal STIR,hiposemnal T1,negadofil)
Fara modificari de semnal T2,fara prize patologice de gadolinium la nivelul maduvei cervicale. Fara modificari de semnal STIR la nivelul corpilor vertebrali si discurilor intervertebrale cervicale.
Discreta protruzie discala C6,necompresiva.
Concluzii:Coloana cervicala cu modificari degenerative incipiente.Fara compresiuni radiculare cervicala.
In urma acestei examinari am mers la un medic specializat in ortopedie-traumatologie si mi-a recomandata fizioterapie.am facut pana acum 5 sedinte,mai am inca 5 la SOTRM Eforie Sud( fac CDD,UUS,RUS,MDF,Ionizari ).mia zis ca am discopatie cervicala si mi-a prescris Katadolon(pe care nu l-am gasit in farmaci),Milgamma,Gabaran si Coxtral.dupa aceste tratamente mi-a spus ca imi va dat o trimitere sa fac o Vertebroplastie la Bucuresti.As dori sa stiu si eu unde anume se face aceasta interventie si cam cat m-ar costa ( am auzit ceva de vre-o 2000 de euro).Eu iau siDuphaston(ultima luna din cele 6 recomandata de medicul endocrinolog) Panangin,Aspenter si Nitromint si Nitropector la nevoie.Aceasta combinatie de pastile imi poate dauna?

Raspunsuri (9)

parerea mea

acum 13 ani

La Spitalul ''''Prof. Dr. Bagdasar-Arseni" unde trebuia sa fie operat Dl. Traian Basescu. Costul si programarea, dupa consultatie.

Plescan Iulian

acum 12 ani

Vertebroplastia se poate efectua la Centrul de Excelenta in Cardiologie si Radiologie Interventionala Med New Life in Spitalul Delta sector 3 Bucuresti la un pret considerabil mai mic decat a-ti postat dvs.

0731771111 ( Dr. Rares Nechifor)

alin_09

acum 11 ani

Am avut nevoie de o vertebroplastie in urma unui accident. Am avut marele noroc sa fiu indrumat de un prieten catre Brasov la Dr. Dan Suiaga. Am fost examinat si ingrijit cu cea mai mare grija, dar cel mai mult mi-a placut ca mi-a fost explicat pe intelesul meu ce inseamna operatia si ce se intampla dupa aceea (cum evoluez, cand pot sa merg, ce inseamna recuperarea). Spitalul unde lucreaza, Clinicco, este particular, dar am stiut de la inceput care este costul si la final am primit factura. Macar am scapat de stresul oare cat trebuie sa dau???
Ma simt excelent si ma revenit la o viata normala.

alin_09

acum 11 ani

Am avut nevoie de o vertebroplastie in urma unui accident. Am avut marele noroc sa fiu indrumat de un prieten catre Brasov la Dr. Dan Suiaga. Am fost examinat si ingrijit cu cea mai mare grija, dar cel mai mult mi-a placut ca mi-a fost explicat pe intelesul meu ce inseamna operatia si ce se intampla dupa aceea (cum evoluez, cand pot sa merg, ce inseamna recuperarea). Spitalul unde lucreaza, Clinicco, este particular, dar am stiut de la inceput care este costul si la final am primit factura. Macar am scapat de stresul oare cat trebuie sa dau???
Ma simt excelent si ma revenit la o viata normala.

alin_09

acum 11 ani

Am avut nevoie de o vertebroplastie in urma unui accident. Am avut marele noroc sa fiu indrumat de un prieten catre Brasov la Dr. Dan Suiaga. Am fost examinat si ingrijit cu cea mai mare grija, dar cel mai mult mi-a placut ca mi-a fost explicat pe intelesul meu ce inseamna operatia si ce se intampla dupa aceea (cum evoluez, cand pot sa merg, ce inseamna recuperarea). Spitalul unde lucreaza, Clinicco, este particular, dar am stiut de la inceput care este costul si la final am primit factura. Macar am scapat de stresul oare cat trebuie sa dau???
Ma simt excelent si ma revenit la o viata normala.

Euclid

acum 11 ani

Vertebroplastia percutana a fost efectuata prima data, in Romania, la Spitalul Bagdasar-Arseni in 1997. De atunci se efectueaza aceasta interventie minim invaziva intr-un ritm de 4-6 pe saptamana, din fondurile spitalului, dupa programare prealabila., la sectia de Chirurgie spinala ( neurochirurgie II) Acolo este o echipa de 6 medici primari si specialisti care pot face orice interventie de acest tip, toracal , lombar si chiar cervical.

asia

acum 11 ani

nu ai raspuns cam cat ar costa aceasta operatie , cu aproximatie

iuliana

acum 8 ani

va rog sami dati informatii despre vertebroplastie unde in bucuresti , cat costa si ce acte trebuiesc si daca la 78 de ani se poate face si care sunt riscurile. multumesc!

Malinas Steliana

acum 5 luni

Bună ziua,am și eu o problema în urma cu 2 zile am alunecat pe scări și am o vertebra L1 fisurata...după câte zile de la incident e indicata verteroplastia?mulțumesc