Un Raspuns Despre Spondilolistezis ?

Hernie de disc Dureri de spate

Postata de Utilizator21619099363 cu 2 ani in urma.

Buna ziua! am nevoie de un sfat si un raspuns..in urma unor controale pe care le am facut, deoarece aveam dureri de spate,de picior /drept,am degetele amortite si radiere de durere in fese, am descoperit ca am dubla hernie de disc,am vorbit cu neurochirurgul si trebuia sa ma operez. Insa inainte cu o ora, doamna doctor a descoperit in baza imagisticii, care a sosit mai tirziu decit celelalte investigatii,ca am spondilolistezis si a oprit interventia.Acum vine intrebarea mea..aceasta interventie este dificila si este decontata de casa de asigurari sau trebuie platita.Am citit ca este destul de grea recuperarea si interventia in sine este la fel de dificila cu mai multe riscuri.As avea nevoie de niste sfaturi legat de inteventie daca trebuie neaparat facuta sau poate fi si sub tratament conservator.Specific ca este la L3-L4. IRM lombar:hernii intraspongioasecronicesituate la nivelul treimilor posterioareale platourilor vertebrale T11-L2.Discurile intervertebrale sunt deshidratate si au inaltime redusa.Fisura circumferentiala posteriara in inelul fibros L4.Protuzie discala L1-L2 posteromeridiana milimetrica ,minim compresiva pe sacul dural.Protuzie discala L3=L4 circumferentialaposterioara lateralizata in neuroforamenul de unde intra in conflinct cu radacina L3.Artoza interapovizara hipertrofica L3=L4 cu prezenta fluidului intraarticular.La nivel L4=L5 protuzie discalapostero-mediana cu baza larga si artroze interapofizare moderate.Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.Va rog!!!! Sunt intr-o panica totala

Raspunsuri (3)

Utilizator21622136169

acum 2 ani

Spondilolistezisul se opereaza prin casa de asigurari la Bagtazar Arseni. Eu m-am operat la un spital privat, acum 8 luni, iar durerile inca nu au disparut. Nu trebuie sa va panicati. Nimeni nu va poate spune daca dupa operatie va fi mai bine. Mie mi s-a facut interventie neinvaziva, incat dupa trei zile am fost externat.La Bagtazar nu stiu ce proceduri folosesc. Mult curaj!

nimeni nu poate spune

MariusA

acum 10 luni

Soția mea a făcut acum 5 zile intervenția de spondilolisteza l5 s1 și durerile sunt foarte mari după intervenție. Operatia a fost făcută la bagdasar arseni. As dori sa știu după cit timp ați coborât din pat și ați mers dacă ați făcut recuperare unde și în ce condtat .orice recomandare este binevenită. Multă sănătate tuturor

Mihaela

acum 4 luni

Sunt din Iasi ,am fost operata de spondilolistezis L5-S1 pe data de 23.11.2023 . Într-adevăr durerile postoperatorii sunt mari.Pe 24.11.2023 mi s-a scos drenul si m-am mobilizat.A fost foarte greu,dar v-a fi mai ușor cu siguranță .Maine ma externează 🥳🥳 Recuperare ușoară tuturor.