trebuie operatie?

Hernie de disc

Postata de iordacheady cu 12 ani in urma.

In urma RMN/ului s/au constatat urmatoarele>Stergerea lordozei fiziologice. Canal vertebral cu diam AP=17 mm la nivel pedicular L5. Hiposemnal T2 de tip degenerativ al discului L4, cu pensare predominant posterioara a spatiului intervertebral L4-L5. Hernie focala L4 cu baza de 21 mm, protruziva 8 mm, localizata pe linia mediana si interdiscoligamentar dr cu amprtenta pe 1/2 dr a sacului dural si radacina L5 dr la emergenta. Fara edem osos vertebral. Con medular cu semnal si morfologie normale.
Mentionez ca este barbat 33 ani. Are dureri de fesa si pana la glezna jos. Nu-si gaseste locul de stat in pat. Il doare mai mult noaptea. Nu are picior amortit.
Ce sfaturi imi dati? Trebuie operat? As dori sfatul unui medic neurochirurg daca se poate? Va multumesc. Astept raspunsul dvs.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la medicul reumatolog pentru o examinare clinica, prescrierea unui tratament antialgic, antiinflamator , fizio-kinetoterapie. in conditiile in care nu exista un raspuns la tratamentul maximal timp de 4-6 saptamani, se apeleaza la consultul neurochirurgical. incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45 minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate ,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig.