tratament sau operatie?

Hernie de disc

Postata de tavirossi cu 12 ani in urma.

In urma irm-ului efectuat la o clinica particulara a reiesit urmatoarele:Anterolistezis L5 fata de S1 bilateral,fractura istmica L5 bilateral,pensarea posterioara a spatiului intervertebral,deshidratare si debord discal circumferential,aceste modificari determinand ingustarea foramenelor de conjugare si contacte disco-radiculare L5 bilateral,fara compresii radiculare;discuri intervertebrale T10-L5 cu inaltime,semnal si pozitie normale;hemangioame vertebrale T11,L1-L5,nedeformate;con medular cu morfologie,semnal si pozitie normale;concluzii:modificari degenerative disco-vertebrale L5-S1 necompresive
mentionez ca deja am avut 3 interventii chirurgicale la nivelul L5-S1

Raspunsuri (2)

Aly

acum 12 ani

Incercati cu fizioterapie si kinetoterapie,daca nu aveti dureri mari care sa va impiedice activitatile zilnice.

mary

acum 12 ani

Credeti ca daca mai faceti o interventie rezolvati ceva .in urma a trei operatii credeti ca nu raman sechele .rezultatul nu este asa grav acum dar cele trei interventii au rezolvat ceva din probleme ?