Tratament sau operatie

Hernie de disc

Postata de macovei_m cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am o rugaminte la dvs. si v-as ruga sa-mi raspundeti cat se poate de obiectiv. Sunt barbat, am 34 de ani, un serviciu care presupune sezutul cca 6-7 ore/zi si de vreo 8 luni de zile, ca urmare a unui efort, am o suferinta lombara cu iradiere in abdomen-dreapta si cu durere pe piciorul drept provocata de o usoara herniere la L4-L5 si mici protuzii discale la L3-L4 si L5-S1 (conform rezultat RMN din noiembrie 2010). Am facut fizioterapie in martie, care a cuprins bai de lumina, curenti si impachetari cu parafina, dar durerile au continuat si mai puternic. Am fost si la o sedinta de terapie la un ostopat acum 2 saptamani pentru ca am citit pe internet ca unii s-au simtit bine dupa astfel de tratamente. In prima saptamana a fost ok, cu dureri mai mult la nivelul coloanei in urma "masajului", dar din a 2 saptamana au inceput dureri tot mai mari in abdomen, cu amorteala piciorului si durere mare in soldul drept, plus durere in talpa si la degetul mare. Nu stiu ce sa mai fac, sa ma duc la o noua sedinta de osetopatie, sa mai fac un RMN sau un CT, sa mai consult un alt neurochirurg, tinand cont ca primul mi-a spus ca nu sunt de operat inca? Va rog frumos sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde cu sfaturi de specialitate in aceste probleme de coloana. Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsuri. Toate cele bune si multa sanatate la toata lumea.

Raspunsuri (2)

mary

acum 12 ani

Buna .am aceiasi suferinta si m-am operat dar sunt mai rau ca inainte operatia te handicapeaza ar trebui sa epuizezi intai toate tratamentele conservatoare .mergi la neurolog sa-ti recomande tratament antiinflamator ,acupunctura ajuta ,si foatre multa kinetoterapie [gimnastica ]si fizioterapie ,evita efortul, caratul de greutati nu mai mult de 3-4 kg si frigul si umezeala .cand vrei sa iei ceva de jos nu te apleca in fata ci lasate pe vine si vezi daca te vei simti mai bine poate eviti operatia pt ca dupa operatie nu mai poti face mai nimic.eu acum am dureri mai mari decat inainte de operatie si m-am menajat dar degeaba .incearca la recomandarea medicului pt dureri gabaran si arcocxia .multa sanatate

macovei_m

acum 12 ani

Multumesc de sfaturi. Sa stiti ca o sa incerc sa evit medicamentele, mai ales Arcoxia la care am vazut ca sutn 2 pagini de efecte adverse, si o sa ma axez mai mult pe gimnastica medicala, inot si bai si impachetari cu namol la Ocna Sibiului, ca am numia 20 km pana acolo. Sanatate multa va doresc.