Știe cineva să interpreteze acest RMN? Mă poate ajuta cineva ?

Hernie de disc

Postata de Crina cu 2 luni in urma.

Examinarea IRM a coloanei lombare nativ evidenţiază:
Reducerea lordozei fiziologice cu tendinţă la rectitudine.
Corpuri vertebrale cu dimensiuni normale, cu modificări incipiente de transformare adipoasă. Mici osteofite anterioare și laterale la multiple nivele. Modificări de tip
Modic 1, de tip edem inflamator, la nivelul platourilor adiacente discului L5-S1.
Discuri intervertebrale L4-L5 si L5-S1 în hiposemnal T2, cu aspect deshidratat.
Debord discal circumferenţial la L4-L5 ce determină conflicte discoradiculare la emergenţa din sacul dural L5 bilateral.
Debord discal circumferenţial la L5 ce determină conflicte discoradiculare extraforaminale L5 bilateral și la emergenţa din sacul dural S1 bilateral.
Moderate modificări de tip inflamator la nivelul articulaţilor interapo fizare de la L2-L3 la L5-S1 bilateral.
Con medular la LI-L2. Cordon medular cu aspect in limite normale.
Concluzii:
Deborduri discale circumferențiale la L4-L5 si L5-S1 ce determină conflicte discoradiculare extraforaminale L5 bilateral si la emergenţa din sacul dural L5 şi S1
bilatcral.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Interpretarea RMN-ului, indica faptul ca ai o scadere a curburii normale a coloanei vertebrale lombare, ceea ce se poate datora musculaturii tensionate sau a altor probleme de spate. Ai de asemenea modificari incepute de transformare adipoasa a corpurilor vertebrale si mici osteofite, care reprezinta depuneri de calciu la nivelul vertebrelor, simptome comune odata cu inaintarea in varsta.

Modificari de tip Modic 1, de tip edem inflamator, la nivelul platourilor adiacente discului L5-S1, inseamna ca exista o inflamatie si edem (umflatura datorata acumularii de lichid) in zona respectiva a coloanei vertebrale. Discurile intervertebrale L4-L5 si L5-S1 sunt deshidratate, ceea ce inseamna ca au pierdut din fluidul care ajuta la absorbtia socurilor.

Debordurile discale circumferentiale sunt hernii de disc, in zonele L4-L5 si L5-S1, care intra in conflict cu nervii radiculari la iesirea acestora din sacul dural, ceea ce cauzeaza, probabil, durere si disconfort.

Modificarile inflamatorii pe care le ai la nivelul articulatiilor interapofizare pot indica artrita sau alte conditii inflamatorii ale coloanei vertebrale.

Conul medular la LI-L2 inseamna ca maduva spinarii se termina in zona superioara a coloanei lombare, ceea ce este normal. Cordonul medular are un aspect normal.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cervicala-modalitati-de-ameliorare-la-indemana-fiecaruia_349