spondilolistezis

Hernie de disc

Postata de nrg12godA cu 13 ani in urma.

am programare ptr. operatie de spondilolistezis, luna aceasta la spitalul Baltazar, exista un protocol cu o echipa de medici americani care folosesc o metoda minim invaziva,aceasta echipa vine acum in iulie la acest spital.
nu stiu ce sa fac: sa ma operez sau nu?

Raspunsuri (4)

omnia

acum 13 ani

In cele din urma, decizia trebuie sa fie a ta!
In cazul in care mergi la operatie, echipa despre care vorbesti, va lua parte la procedura?
Teoretic, spondilolistezisul nu se opereaza, in conditiile in care nu provoaca disconfort!
Prezinti dureri?
La interventie chirurgicala se apeleaza doar in cazul in care alte tipuri de tratament nu au efect:
- odihna la pat, asociata cu ladministrarea de analgezice si antiinflamatoare;
- gimnastica medicinala;
- purtarea unui lombostat.
Ai incercat toate aceste solutii si nimic nu a avut succes?

mihai

acum 12 ani

operat spondilolistezis l3-l4,suruburi, tije si cheygyiri intre inele.ce noutati sunt acum nustiu.eu ma simt bine ,merg ,ridic apr 19 kl,le duc si pe umeri cu atentie deosebita.

nrg12godA

acum 12 ani

Buna ziua,
am fost operata minim invaziv de spondilolistezis,la spitalul nr. 9 ,si imi este chiar f. bine.
mii de multumiri echipei de medici si americanilor care au venit cu echipament,dispozitivul respectiv.
este o proteza din titan,totul este o.k.

Utilizator11561493501

acum 4 ani

Buna seara am si eu o intrebare am facut un RMN si mia iesit spondilolistezis gr1 si hernie disc lombar problema e daca ma operez in cit timp ma pot reface sa reincep munca mai exact cit timp stau acasa fara serviciu.Multumesc