Spondilartrita

Hernie de disc Spondiloartrita

Postata de elcris cu 10 ani in urma.

Buna ziua.
F 47ani, 169 cm, 69 kg.
Simpomele acuzate sunt dureri lombare si sacrale, cu iradiere in fese, coapse si calcaie
Examenul RM al articulatiilor sacro-iliace evidentiaza discret modificari edematoase subcondrale la nivelul versantului iliac si sacrat al articulatiei sacroiliace drepte in potiunea postero-inferioara.
Modificari de osteoscleroza subcondrala pe o mica arie la nivelul versantilor ososisacroiliaci drepi in portiunea antero-superioara.
Fara reducerea in inaltime a spatiului articular si fara eroziuni ale suprafetelor articulare.
Fara semne de sinuvita sau capsulita anterioara.
Fara colectii periarticulare.
Concluzii:
Modificari edematoase pe o mica arie la nivelul versantilor sacroiliaci drepti in portiunea postero-inferioara.
analize sange:
VSH=14, Hb=13,20, L=9510, neutrof=72,11, limfocite=18,02,monocite6,7, eozinofile=2,9, basofile=0,3, fibrinogen=324, CRP=3,07, FR= 6,8, Acid uric=4 , glicemie=81,7, ALP=55, PT=6,68, Ag HBD=negativ, AC HCV=absent, Anticorpi anti peptid ciclic citrulinat(IgG)0,1 U/ml, ANTICORPI ANTINUCLEARI. negativ, Chlamydia trachomatis serologie IgG =18,100U/ml.

Diagnostic=spondilartrita nediferentiata seronegativa.

tratament prescris=Rantudil 60mg-2cp/zi,15 zile Mydocalm=15mg-2cp/zi, cu administrare ulterioara de Sulfasalazina 500mg daca durerea nu cedeaza. Mentionez ca acum sunt sub tratament cu Arcoxia 90mg-1cp/zi -10 zile.
Simpomele acuzate sunt dureri lombare si sacrale, cu iradiere in fese, coapse si calcaie.
Sa evit miscarea sau dimpotriva ?
Va rog frumos, o a doua opinie?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Intr-o astfel de afectiune, miscarea ar trebui sa va amelioreze durerile; daca va treziti cu dureri sau " intepenita" , miscarea va face bine. Asadar, gimnastica zilnica este recomandata.

elcris

acum 10 ani

Multumesc mult pentru raspuns.

mirela

acum 8 ani

Cum au evoluat simptomele ?si eu sufar de sa.putem comunica?

elcris

acum 7 ani

Nu am simtit nici o ameliorare...Sunt sub tratament su sulfasalazin EN 500mg, 4 cps/zi...La miscare si stat in picioare, durerea se accentueaza. Da doamna Mirela , putem comunica, daca doriti. Email [email protected]