Spatiul L5-S1 - voluminoasa hernie discala

Hernie de disc

Postata de aov1983 cu 10 ani in urma.

Buna ziua.

As dori sa stiu daca chirurgia ar vindeca probleme aparute in cadrul unui RMN. si anume:

"Spatiul L5-S1 - voluminoasa hernie discala mediana, paramediana, laterala si intraforaminala stanga, cu fragment rupt si migrat extraligamentar superior la nivelul retrozidului L5, cu compresiune radiculara si S1 drept."

Intreb pentru ca navigand am observat ca sunt cazuri care au trecut prin mai multe interventii si tot sunt probleme.

Va multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Chirurgia este un tratament comun pentru hernia de disc, insa fiecare caz este unic si rezultatele variaza. Dimensiunea si localizarea herniei discale, impreuna cu simptomele si istoricul medical al pacientului, vor determina daca chirurgia este cea mai buna optiune.

Pacientii pot avea de-a face cu dureri cronice si limitari ale mobilitatii chiar si dupa interventia chirurgicala, insa aceasta poate oferi, de asemenea, o ameliorare semnificativa a simptomelor pentru unii. Recuperarea dupa o astfel de interventie poate dura luni sau chiar ani, si implica adesea terapie fizica.

Este posibil ca unii pacienti sa aiba nevoie de interventii chirurgicale multiple daca, de exemplu, discul herniat nu este complet eliminat in prima operatie, sau daca un alt disc devine herniat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557
https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hernia-de-disc_17019