Sotia mea este operata de 2 ori de hernie de disc? Se poate pensionar pe caz de boala? ?

Hernie de disc

Postata de Popa Nicu Ionel cu o luna in urma.

Momentan acuza dureri severe la spate, nemai putand sa stea nici mult in picioarele.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Sotia dumneavoastra ar putea fi eligibila pentru pensie pe caz de boala daca incadrarea in gradul de invaliditate ii permite acest lucru. Acest lucru este determinat in functie de capacitatea ei de munca si de incapacitatea de a-si desfasura activitatea profesionala ca urmare a afectiunilor medicale.

Ea trebuie sa solicite un consult la medicul de familie, care apoi o va indruma catre o comisie de expertiza a capacitatii de munca la nivelul Casei de Pensii. Aici, pe baza documentelor medicale si a unui eventual examen medical, se va stabili gradul de invaliditate si dreptul la pensie pe caz de boala.

Daca sotia dumneavoastra acuza dureri severe la spate si nu mai poate sta mult in picioare, este foarte recomandat sa faca investigatii suplimentare pentru a determina cauza exacta a durerilor si pentru a gasi tratamentul adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hernia-de-disc_17019
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557