Simnt o durere in picioarele , de parca cineva le strange la menghina,?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11723768509 cu 2 luni in urma.

Am durei de picioare, ca si cum cineva mi-ar pune piciorul si mi lar presa, durerile apar mai mult noapte, sau cand stau intinsa, mi sau prescris medicamente pentru circulatie, dar nu ma ajuta, si am si doua herni de disc, nu stiu ce sa fac sa scap de aceasta durere, nu mai am un somn linistit

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, pare ca suferiti de o forma de disconfort la nivelul picioarelor ce se poate datora unor diferente variate de afectiuni. Faptul ca durerea este mai acuta pe timp de noapte sau in pozitie orizontala sugereaza un posibil problem cu circulatia sanguina sau cu nervii. Hernia de disc poate avea, de asemenea, un impact, provocand dureri la picioare prin comprimarea nervilor spinali. De asemenea, ar putea fi vorba si despre o forma de artrita sau de neuropatie periferica.

In primul rand este important sa discutati aceste simptome cu un medic care va poate ajuta sa identificati cauza exacta a durerii. Exercitiile fizice regulate, terapia cu caldura sau frig, masajul terapeutic si anumite medicamente antialgice ar putea ajuta. Cu toate acestea, este esential sa discutati cu un medic inainte de a incepe orice regim de tratament nou.

In ceea ce priveste medicamentele prescrise pentru circulatie, daca simtiti ca acestea nu va ajuta, discutati cu medicul dumneavoastra despre posibila schimbare a medicatiei. Uneori, este nevoie de un timp pana sa gasiti medicamentul sau combinatia de medicamente care functioneaza cel mai bine pentru dumneavoastra.

In concluzie, mergeti la un control medical si discutati cu medicul dumneavoastra despre toate simptomele pe care le aveti. Ramane important sa identificati cauza exacta a durerii pentru a putea primi tratamentul adecvat.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cervicala-modalitati-de-ameliorare-la-indemana-fiecaruia_349