SFAT

Hernie de disc

Postata de daria6 cu 12 ani in urma.

AM FOST DIAGNOSTICATA CU HERNIE DE DISC L5 S1 PARAMEDIANA DREAPTA.AM LUAT TRATAMENTUL DOCTORULUI MI-A DAT DRUMUL LA MERS, POT STA PE VARFURI ,DAR LA MERS MAI MULT MI SE PUNE UN JUNGHI IN FESA DREAPTA CARE NU MAi MA LASA SA INAINTEZ.CE POT FACE ?
VA ROG FRUMOS SA-MI SPUN ETI UN TRATAMENT CARE SA-MI FACA BINE ,SA-MI POT RELUA ACTIVITATILE NORMALE.VA MULTUMESC ANTICIPAT

Raspunsuri (2)

mary

acum 12 ani

Banuiesc ca ai facut un RMN.daca nu ai simtome grave adica amorteli ,durere pana in calcai si exista doar durere atunci incearca toate tratamentele posibile ca sa nu ajungi la operatie ca daca te operezi nu vei mai fi niciodata ca inainte ,deci mergi la neurolog sa iti prescrie antiinflamatoare,la medicul de recuperare sa faci recuperare medicala adica fizioterapie ,kinetoterapie ,tratament balnear ,acupunctura la un medic chinez,schibati stilul de viata adica nu face efort prelungit ,nu cara greutati,slabeste daca e cazul ....,programul Williams pe care il vei face la kinetoterapie sa il faci si acasa macar de doua ori pe saptamana,nu sta in frig, in curent ,cand ridici ceva de jos nu te apleca ci lasa-te pe vine.Daca vei respecta aceste reguli poate te vei simti mai bine pt ca nu toate herniile se opereaza direct decat daca este cazul cand doamne fereste se instaleaza pareza .in cazul cand simtomele nu vor ceda la tratamentul conservator atunci sa te duci la doi trei medici sa ai mai multe pareri pt ca uni medici spun ca daca te operezi o sa te simti extraordinar dar nu iti spun ca poti ramane cu sechele sau ca se poate sa revina durerile in timp.deci sa te operezi doar daca este cazul pana atunci sa faci tot posibilul sa te tratezi daca acum nu ai simtome grave si sa respecti anumite reguli impuse in aceasta afectiune cu care vei ramane .fizioterapia mai rascoleste o sa te cam doara dupa care te vei simti mai bine ,iar daca ai posibiitate mergi la tratament balnear la eforie .mangalia sau techerghiol.este si o analiza care arata daca este compresie pe nerv se numeste EMG si se face la Prolife -Hiperdia 260 de ron -daca esti din bucuresti .sanatate iti doresc

daria6

acum 12 ani

multumesc mult pentru sfat