Se poate face recuperare fara operatie?

Hernie de disc

Postata de MembruMobileApppericol_public12 cu 6 ani in urma.

Pacienta cu diagnostic de trimitere: in observatie HDL.
Examinarea IRM nativa a coloanei lombare, evidentiaza:
­usoara accentuare a curburii fiziologice;
­minima scolioza dextroconcava cu punct maxim la L2­L3;
­corpuri vertebrale lombare cu inaltime pastrata, fara anomalii de semnal cu aspect focal;
­fara modificari de aliniament vertebral;
­pensarea si deshidratarea spatiilor discale intervertebrale T10­T11, T11­T12 si T12­L1;
­pensarea posterioara a spatiului discal intervertebral L5­S1;
­hernii intraspongioase “ in oglinda” de la nivel T11­platou inferior, la nivel L2 platou inferior;
­la nivel T12­L1 protruzie discala circumferentiala, amprenteaza sacul dural, fara compresii radiculare decelabile IRM;
­la nivel L5­S1 debord discal circumferential, ac***a contact radicular L5 dreapta extraforaminal;
­cordon medular toracal distal si con medular cu semnal si morfologice normale;
­canal vertebral lombar cu diametre normale.
.va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.