Se necesită operație?

Hernie de disc

Postata de mariusmarin91 cu 9 ani in urma.

Bună seara!

Mama mea are 44 de ani, de vreo 3 săptămâni a manifestat dureri la coloană, s-a lăsat durerea în picior, la genunchi. I s-a dat trimitere la un RMN - coloană lombară, pe care l-a făcut astăzi, iar concluziile sunt:
„Sechestratie discala L5 de 12/6 mm migrata caudal, posterior de corpul vertebral S1,
paramedian stang, cu stenoza recesului lateral stang L5-S1 si a recesului osos stang S1, cu compresiune radiculara S1 stanga in reces.”
Ce înseamnă asta? Este neapărat nevoie de operație sau se poate și altceva?

Raspunsuri (2)

medic nch

acum 9 ani

Cel mai probabil este vorba de o hernie de disc L5-S1 stanga, iar durerea ar trebui sa fie pe fata posterioara la nivelul coapsei si a gambei pana in talpa. Deobicei aceste hernii sunt destul sau suficient de mari incat sa comprime radacina S1.
De cele mai multe ori tratamentul este doar pentru a ameliora durerea insa nu rezolva cauza. O compresiune mecanica a unui nerv doar prin operatie se poate rezolva.

mariusmarin91

acum 9 ani

Mulțumesc pentru răspuns!