scolioza?

Hernie de disc

Postata de osim cu 12 ani in urma.

ce este scolioza dextroconcava cu usoara rotire in ax spre fata? multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Scolioza este afectiunea in care coloana vertebrala este deviata in plan frontal (intr-o parte), coloana vertebrala fiind in conditii normale dreapta. In acelasi timp coloana vertebrala poate fi si rasucita (rotata in jurul axului). In mod obisnuit scolioza apare la mijlocul spatelui (coloana toracica) sau in partea de jos a spatelui (coloana lombara).
Dextro semnifica orientarea curburii catre dreapta.

osim

acum 12 ani

este tratament pt scolioza sau cum as putea scapa de dureri?

victor cristian

acum 11 ani

buna ziua,ma numesc cristian am 27 de ani si am fost diagnosticat cu scolioza dextroconcava,imi puteti recomanda cateva metode de a scapa de dureri?va multumesc!

mihaela - kinetoterapeut.

acum 8 ani

dextro inseamna intr-adevar dreapta. dar dc e dextroconcava, inseamna ca are intreptata cavitatea spre dreapta si curbura spre stanga. dextroconvexa inseamna ca e indreptata spre dreapta. ma insel cumva?

varga

acum 11 ani

ce remediu se pote face la dianostic ca sa nu mai ploblema cu SCOLIOZA LOMBARA, daca este un remediu.

Balcanu Florin

acum 11 ani

Buna ziu!Ma nuesc floin si am 17 ani.Timp de o luna si jumatate am avut dureri pe picior si nu ma puteam roti din mijloc.Am fost la spital mi-am facut radiografie si doctorul mia spus ca am o forma usoara de scolioza si sa iau antiinflamatorii nurofen 400 si voltaren gel.M-am documentat pe internet....simptomele care le am eu se aseamana mai mult cu cele de la lombusciatica.Nu am umerii strambi sau alte treburi.Singurul lucru pe care se vede scolioza este radiografia.Este posibil sa am scolioza si lombusciatica in acelasi timp?Va multumesc