scolioza

Hernie de disc

Postata de adrial cu 12 ani in urma.

ce este scolioza lombara sinistroconvexa?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

scolioza reprezinta devierea coloanei vertebrale in plan frontal (intr-o parte). In mod obisnuit scolioza apare la mijlocul spatelui (coloana toracica) sau in partea de jos a spatelui (coloana lombara).sinistroconvexa semnifica devierea coloanei spre stanga.
este indicat fizioterapie (electroterapie, masaj), gimnastica medicala (kinetoterapie), pentru mentinerea unei posturi corecte a coloanei vertebrale, a umerilor si a bazinului, pentru intarirea musculaturii paravertebrale.

Utilizator11576873572

acum 4 ani

Ce este scolioza lombara dextro concava?

Utilizator11576873572

acum 4 ani

Ce tratament trebuie pentru scolioza lombara dextro concava?