scolioza si hernie intraspongioasa L3

Hernie de disc

Postata de daniela28876600 cu 12 ani in urma.

Ac***a scolioza si hernie intraspongioasa l3 pot sa fac inot si exercitii la stepper ?

Multumesc.

Raspunsuri (5)

Aly

acum 12 ani

herniile intraspongioase nu sunt asa de periculoase ,insa incombinatie cu scolioza ,ar fi mai bine sa te protejezi si sa nu faci stepper,bicicleta eliptica,evita alergatul(eventual pe varfuri si pe iarba,nu pe asfalt),respecta regulile scolii spatelui,fa kinetoterapie pt colana lombara(programul williams),evita rasucirile,mersul pe bicicleta pe teren accidentat.Poti innota linistita.si daca apar dureri,mergi la un centru de recuperare(BFT),consulta un doctor si fa tratament(fizioterapie,kineto).

mary

acum 12 ani

am ,,hernie intraspongioasa voluminoasa ,retromarginala anterioara anterioara in platoul superior T12".am voie sa folosesc bicicleta medicinala?
Multumesc!

letitia

acum 11 ani

buna ziua am hernie intraspangioasa l4 e crav si ce tratament e de urmat multumesc

Juncu Maria

acum 11 ani

Am lupus Eritematos Sistemi ,Osteoporoza Mixta Severa si Hernii intraspongioase L2-L3..L3-L4, L4-L5,am dureri groaznice, sant polialergica la antiboitice,si la calmante incepand de la algocalmin pana la morfina, am proteza la soldul stang,Ce tratament as putea face pentru a-mi calma catusi de putin durerile?

Gavrila Flavius Daniel

acum 10 ani

am hernie itraspongioasa platou inferior corp vertebral L2.Ce exercitii imi recomandati,si daca se poate repara acesta defectiune?