Rugaminte hernie de disc mediolaterala

Hernie de disc

Postata de Scaietzel cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In urma unui RMN efectuat, am primit urmatoarele rezultate:
- piese scheletice cu raporturi normale;
- hiposemnal T2 discal L5-S1(deshidratare);
- hernie de disc mediolaterala drepta L5-S1 subligamentara cu diametrul ap de ~ 9 mm ce comprima secundar sacul dural si radacina S1 dreapta intracanalar si asociaza fragment discal de ~ 7 mm migrat ascendent intracanalar subligamentar in axila radacinii L5 pe partea dreapta;
- hipersemnal T2 la nivelul micilor articulatii posterioare L5-S1 (mica cantinate de lichid sinovial);
- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.

Va rog sa imi spuneti cat este de grav/sau nu acest diagnostic si daca este nevoie sau nu de operatie.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Medicul neurochirurg la care veti merge pentru consult va va raspunde la intrebari.

Scaietzel

acum 12 ani

da...multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Probabil va fi nevoie de intervenţie chirurgicală, dar decizia va fi luată numai de medicul neurochirurg în urma analizării RMN-ului şi a unei examinări fizice.

Scaietzel

acum 12 ani

Va multumesc frumos!