Rog interpretare RMN + sfaturi

Hernie de disc

Postata de Tiptilush cu 12 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Mihai, am 32 de ani, 180cm, 115kg, si va rog a-mi interpreta reultatul RMN

Examenul RM al coloanei nu evidentiaza modificari semnificative osoase vertebrale.
Fara osteofite vertebrale toraco-lombare.
Degenerarea discului intervertebral L3.
Fara rotatii in ax a coloanei.
Fara modificari spondilartrozice.
Prolaps L3 cu asimetrie paramedian dreapta si usoara migrare caudala, cu atingeri radiculare L3 bilateral, L4 stanga, compresiune radiculara L4 dreapta.
Stenoza canalului spinal 25-30% la nivel L3.
Fara formatiuni tumorale vertebrale.

De asemenea va rog a-mi da niste sfaturi pt a-mi atenua durerile aproape permanente (durerile au aparut acum 1 luna doar in zona spatelui, iar dupa o saptamana de tratament cu Mydocalm, Arcoxia & Neuromultivit durerile au coborat pe sold + coapsa + tibie sanga si sold dreapta).

Va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primul rand ar fi necesar scaderea in greutate, exercitii de intarire a grupelor musculare abdominale (pentur o sustinere potrivita a pozitiei), fizioterapie (pentru tonifierea musculaturii paravertebrale-ale coloanei vertebrale); in puseele dureroase medicul curant va indica tratament antialgic, antiinflamator, miorelaxant. in conditiile in care durerile persista, in ciuda tratamentului mentionat mai sus, si se asociaza deficite motorii (imposibilitatea unui mers normal) e necesar consultul unui medic neurochirurg

ioana

acum 11 ani

sotul meu a facut rmn iar concluzia este modificari de spondilartrozatoracolombara cu efect compresivradicular la T10-T11 stg si L4-L5 stg