Rezultat RMN

Hernie de disc

Postata de alina994 cu 11 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea.
Rezultatul examinarii: - Degenerari discale L3-L4 si L4-L5 discrete si respectiv L5-S1;
- Bombari discale moderate L3-L4 laterala stanga, L4-L5 latero-foraminala predominant
stanga si respectiv L5-S1 laterala stanga, cu discrete semne de conflict radicular L4, L5 si S1
stangi;
- Fara modificari patologice semnificative de semnal la nivelul continutului sacului dural
rahidian;
- Minime procese artrozice difuze.

Raspunsuri (2)

Sigada

acum 11 ani

Pana ajungeti cu rezultatele la medic, puteti folosi serviciul de Interpretare analize al site-ului

//sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=analize_personalizate

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examinarea RMN descrie modificari degenerative la nivelul coloanei lombare ( acele degenerari discale) si mici hernii de disc la nivleul L3-l4, L4-L5 si l5-S1 care au contact cu radacinile nervoase respective.