Rezultat RMN coloana lombosacrata ?

Hernie de disc Dureri de spate

Postata de carmen571 cu 3 ani in urma.

Persoana 68 ani in urma durerii de spate dorsal si a picioarelor amortite in special degete membru inferior am facut un RMN
In urma RMN-ului concluziile sunt urmatoarele: Aplatizarea lordozei fiziologice lombare, cu modificari consecutive de statica. Discopatii lombare. Osteofitoza vertebrala anterioara.Punte osteofitica intervertebrala anterioara L2-L3. Prolaps posterior disc intervertebral L5-S1 cu compresiune moderata pe sacul dural,fara conflict radicular. Nu se pun in evidenta modificari de semnal la nivelul maduvei lombare.
Va rog sa-mi spuneti ce presupune acest rezultat?

Raspunsuri (1)

carmen571

acum 2 ani

rog raspuns!