Rezultat CT

Hernie de disc

Postata de s.Vlad cu 11 ani in urma.

Buna seara,in urma CT-ului rezultatul a fost acesta .

Coloana lombara cu grad normal de lordoza,fara modificari de aliniament.
Corpii vertebrali au forma normala si structura trabeculara normala,iar corticala prezinta grosime uniforma,cu conturi nete cu mici osteofite anterioare.
Canalul spinal osos prezinta un diametru sagital normal.
Discurile interbertebrale prezinta o densitate normala.
Mica hernie de disc posteromediana si paramediana dreapta de 5.7 mm,la nivel l4-l5 compresiva tecal si radicular intracanalar drept.
Protuzie discala postermediana la nivel L5-s1 de 5mm,fara conflict tecal sau radicular
Fatele articulare fara modificari CT
Tesuturile moi prevertebrale si paravertebrale nu prezinta anomalii.
Segmentele coloanei toracale examinate de aspect CT normal.

Concluzii:

Hernie de disc l4-l5 dreapta

am urmat un tratament cu arcoxia,mydocalm si piafen timp de 10 zile.,timp in care m-am simtit mai bine.Acum iar ma doare..durerea coboara de la fesa..posterior pe coapsa..ajungand pe partea laterala a fibulei(cel putin asa simt )

As dori un sfat in legatura cu aceastea hernie,este o durere ce de multe ori te doboara psihic si nu iti mai vine sa faci nimc.As dori sa stiu daca ar fi bine sa iau din nou un tratament cu arcoxia,mydocalm si piafen.Exercitii fizice fac dar simt ca nu ma ajuta cu nimic .

Multumesc anticipat .

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Puteti continua tratamentul medicamentos insa este bine sa fiti reevaluat de catre un medic ( neurolog sau reumatolog) si eventual schimbata schema de tratament.

s.Vlad

acum 11 ani

Saptamana viitoare cred ca voi fi reevaluat de un doctor .Dar mai am o intrebare,din cazurile pe care le-ati intalnit de-a lungul practicii,au fost pacienti cu aceleasi simptome sau cel putin asemanatoare cu cele pe care le am eu(ma refer la mica hernie de disc si protuzie discala) care si-au revenit 100% ?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, insa recuperarea a fost de durata ( nu s-a rezolvat problema in scurt timp, asa cum se asteapta majoritatea).

s.Vlad

acum 11 ani

Ma tare bucur sa aud cuvintele acestea ! oricum nu ma astept sa treaca intr-o saptamna :) dar as vrea sa stiu cum au trecut ? prin medicamente/sport/minte sanatoasa ?! stiu ca e o intrebare pusa prosteasca..dar as vrea ca medicamentele sa nu fie principala sursa de remediere ..m-am programat azi la un rmn pe care il voi face saptamana viitoare joi .In mai am facut un CT si nu stiu daca e periculos sa fac un rmn in ciudata faptului ca au trecut 6 luni ..dumneavoastra ce spuneti ?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Spre deosebire de CT, RMN nu este daunator organismului deoarece tehnica are la baza campuri magnetice si nu radiatii ionizante ( ca TC sau radiografia). Asadar, puteti efectua linistita examinarea RMN.

s.Vlad

acum 11 ani

Buna seara,revin cu noi intrebari si rezultate ale examinarii.Dupa cum v-am spus sapt.trecuta,am facut asatzi o examinare RMN.Rezultatele au fost acestea :

-hernie intraspongioasa platou inf. T12
-deshidratarea discului intervertebral
-intervertebrale l4-l5 ai l5-s1(hiposemnal T2)
-protuzii discale med.l4-l5 si l5-s1 fara amprentarea sacului dural si fara contacte disco-radiculare.

Acestea sunt noile rezultate...As vrea sa imi spuneti in ce directie s-a indreptat HDL(daca in mai spre bine sau in rau) si as vrea sa imi spuneti ce este de facut daca luam in calcul rezultatul acesta al examinarii.Multumesc anitcipat !

corina

acum 11 ani

Buna! nu iti pierde speranta, eu am avut hernia de 13 mm (aveam dureri fff mari) si cu tratament medicamentos, proceduri balneare si cel mai important cu moralul sus am ajuns sa o am de 7 mm, acum nu mai am dureri decat rar, dar am foarte mare grija de mine nu ma suprasolicit si incerc sa nu stau prea mult in sezut fara pauze.

corinuska

acum 11 ani

acum am vazut ce varsta ai..ca a mea, toate sansele spre vindecare le avem :)

s.Vlad

acum 11 ani

Un doctor se poate uita peste ce am scris ? Multumesc anitcipat !

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Rezultatul este spre bine...hernia nu mai are contact cu radacina nervoasa sau sacul dural, deci nu se pune problema interventiei chirurgicale.
In continuare este important sa aveti grija la miscarile de la nivelul coloanei si ridicarea de greutati ( sa menajati cat mai mult coloana); puteti purta un corset lombar care sa mentina coloana dreapta . De asemenea, 2-3 cure de recuperare pe an.