recuperare

Hernie de disc

Postata de valy81 cu 13 ani in urma.

am fost operat acum o luna jumate de hernie ma simt bine dar as dori sa stiu ce program de recuperare trebuie sa fac pentru ca mi sa recomondat la iesire din spital doar cate va exercitii .va multumesc si ast niste sfaturi

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

În primul rând nu aţi menţionat pentru ce fel de hernie aţi făcut operaţie (hernie de disc lombară, cervicală, hernie inghinală etc?)
În oricare dintre cazuri, procedurile care vor trebui urmate se vor aplica în funcţie de specificitatea simptomatologiei clinice a fiecărui pacient. Rolul esenţial este al echipei complexe medic recuperator, kinetoterapeut, fizioterapeut si psiholog care împreuna vor realiza programul recuperator pentru realizarea unui program de recuperare adaptat fiecărui pacient in parte, aşa încât medicul care v-a operat ar fi cel mai în măsură să vă ofere aceste detalii (pe care ar fi trebuit să vi le ofere în urmă imediat după operaţie)