Poate cineva explica acest RMN?Mă poate ajuta cineva ?

Hernie de disc

Postata de Gaby cu 2 luni in urma.

REZULTAT:
Examinarea IRM nativa a coloanei vertebrale lombare evidentiaza:
Vertebre lombare cu inaltime si aliniament posterior normale
Reducerea lordozei lombare fiziologice in plan sagital;
Usoara scolioza lombara dextro-concava;
Mici osteofite anetrioare si laterale toracale inferioare si lombare multiple si posterioare L4
S1;
Usoara reducere a inaltimii spatiului intervertebral L5-S1;
Modificari de semnal cu aspect edematos (Modic I) la nivelul platourilor vertebrale
adiacente discului L5;
Deshidratarea neomogena a discurilor intervertebrale L3-L5, mai accentuata L4 si L5
Protruzie discala medio-laterala stanga L3, necompresiva mielo-radicular;
Discul intervertebral L4 prezinta o mica arie in hipersemnal T2 in portiunea sa posterioare
aspect ce sugereaza fisura anulara -posibila cauza de durere discogena - si protruzioneaza
circumferential, amprentand spatiul lichidian anterior al canalului spinal, fara sa determine
conflicte radiculare vizibile IRM;
Discul intervertebral L5 protruzioneaza posterior median si paramedian bilateral,
predominant stang, amprentand spatiul lichidian anterior al canalului spinal, fara interesari
radiculare evidente IRM;
Moderata si neuniforma hipertrofie a ligamentelor galbene si a fatetelor articulare
intervertebrale posterioare L3-S1 bilateral;
Maduva spinala din- segmentul examinat , nu prezinta modificari ale omogenitatii semnalului
T2.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Acest rezultat al rezonantei magnetice nucleare (IRM) descrie mai multe aspecte ale structurii si starii coloanei vertebrale lombare.

In primul rand, vertebrele lombare sunt descrise ca ac***a inaltime si aliniament normal. Cu toate acestea, exista o reducere a lordozei (curbura naturala a coloanei vertebrale) lombare si o usoara scolioza (curbatura laterala a coloanei vertebrale).

Raportul indica si prezenta unor osteofite (formare osoasa suplimentara) in diferite regiuni.

Separarea (sau spatiul) dintre vertebrele L5 si S1 este usor redus, iar semnalul modic I sugereaza existenta unei inflamatii la nivelul vertebrei.

Discurile intervertebrale sunt descrise ca deshidratate in mod neuniform, cu o observatie specifica pentru L3-L5 si in mod particular pentru L4 si L5. Mai mult, o serie de protruzii disc (unde discul se extinde dincolo de limita normala) sunt descrise, dar nu apar a produce efecte negative suplimentare.

Hipertrofia neuniforma a ligamentelor si suprafetelor articulare este, de asemenea, mentionate.

Maduva spinarii in segmentul examinat nu prezinta modificari semnificative.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/cifoza-curbura-anormala-a-coloanei-vertebrale_19890