osteofite

Hernie de disc

Postata de andronescumariana cu 12 ani in urma.

Buna seara. Cum se pot trata osteofitele lombare , pensarea spatiului iv. L4-L5 si l5-S1 si artrozele sacro-iliace bilaterale. Multumesc mult

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Din pacate, atat artrozle cat si osteofitele sunt semnele degenerescentei articulare iar un tratament ce ar duce la vindecare nu exista.
Sunt unele medicamente ce contin glucozaminoglicani a caror eficienta este discutabila. Miscarea insa este un element esential iar in cazul durerilor se apeleaza la antalgice.De asemenea, fizioterapia, chinetoterapia si masajul detin un rol important.

MembruMobileApp1491743135

acum 6 ani

Buna ziua as dori un sfat am 39 ani de un an am dureri mari amorteli.smd.am făcut rmn.coloana nu pot sa fac efort si sa stau mult in picioare .pe scaun.si multe va rog Sami dati un sfat. Am rectitudine de profil.milnime protruzie discala circumferetiala.la nivel l4.l5.minime modificari de lipomatoza l5.s1. Va rog ajutatima este de operat? Va rog

andronescumariana

acum 12 ani

Va multumesc din suflet, este exact ceea ce i-am si eu sotului meu si dvs. mi-ati confirmat. Numai bine

Daiana

acum 8 ani

Am voie sa merg la Fitness, cardio, Kangoo ??