onterpretare rezultat RX- coloana toracala si lombara

Hernie de disc

Postata de RECHY cu 13 ani in urma.

Ce tratament ar trebui sa urmez, ac***a in vedere ca in urma radiografiei s-au constatat:
- mici osteofite anterioare toracale medii
-minima scolioza lombara dextroconcava.

Radiografia am facut-o datorita faptului ca, de cand am nascut(de fapt de cand eram insarcinata in 6-7 luni) am dureri de spate noaptea spre dimineata si nu ma pot misca de pe o parte pe alta.

Multumesc,

Raluca

Raspunsuri (2)

Alina Iatan, recuperare medicala

acum 13 ani

buna ziua! durerea de spate, cred ca stiti si dvs. a devenit mai acuta in urma perioadei sarcinii, prin faptul ca greutatea bebelusului a gasit un spate nepregatit sa care cateva kg in plus. problema ar fi acele osteofite, care ar fii de fapt niste depuneri, precum un cioc de papagal, care din pacate sunt f. dureroase si nu prea pot fi tratate. sunt imposibil de operat, deci acolo vor ramane.daca sunt de dimensiuni mici putem incerca sa facem laser si ultrasunet sa incercam sa le diminuam sau sa calmam durerea.daca sunteti din Bucuresti puteti merge catre un centru de fizioterapie, www.fkt.ro ,iar despre scolioza de care mentionati, trebuie sa facem gimnastica medicala, doar pentru a intari musculatura paravertebrala, caci modificari osoase nu mai avem sanse tinand cont de varsta dvs. , dar gimnastica trebuie sa faceti neaparat. Sanatate multa si sa va traiasca bebelusul! Cu drag, Alina.

Raluca

acum 13 ani

Multumesc tare mult pentru raspuns, o sa tin cont de sfaturile dvs.Nu sunt din Bucuresti ci din Brasov dar o sa ma interesez de un centru de fizioterapie din localitate. Multa sanatate!