O usoara amorteala pe picior....

Hernie de disc

Postata de artystu cu 11 ani in urma.

Buna seara,numele meu ie Adrian si am 26 ani. Cam de o saptamana cand am pus mana pe piciorul drept am avut o senzatie ciudata,acea senzatie era ca aceea de amorteala (cam ca atunci cand mergi la dentist si i-ti administreaza acele injectii iar dupa ce trece efectul lor simti acea usoara amorteala,cam ceva in genu il simt);
Amorteala ie numai atunci cand ating cu mana in rest nu simt furnicaturi,durere nu schiopatez,nu numica. Deci ie doar acea senzatie de amorteala. De 2 zile ma ung cu o crema numita "Stimuven plus",crema ca m-ia fost recomandata de farmacista. Amorteala ie situata pe coapsa dreapta,cam jumate din muschiul mare de la picior....
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra si bineanteles daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.
Sanatate si va multumesc pentru timpul dumneavoastra cordat.

Raspunsuri (14)

Psih. Gabriela Miu

acum 11 ani

Buna ziua, prima vizita sa inteleg ca a fost la farmacie, a doua, daca nu va trece, ar trebui sa fie la medicul de familie care este in masura sa evalueze situatia si, daca crede de cuviinta, sa va trimita mai departe la medicul specialist ( de electie neurochirurg). Daca amorteala se mentine dupa toate acestea, poate avea cauza psihologica si atunci ar fi indicat sa consultati si un psiholog. Mult succes.

artystu

acum 11 ani

Buna ziua,va multumesc de raspunsul rapid pe care la-ti dat dar parca ma asteptam la un raspunsun in care sa ma sfatuiti de ceva unguente sau remedii.
Sincer cat despre medicul meu de familie ie cam pe langa,adica sa va dau un exemplu ca sa va dati seama cam cat de profesionist ie: in urma cu cativa ani buni,(eram la liceu pe vremea aceea),am suferit de boala hepatita de tip A,am fost la ia in consult iar raspunsul ei a fost" imposibil,nu exista boala asta la copii........",deci de atunci prefer sa nui mai calc pragul.....
Crtedeti ca ar fi indicat sa merg direct la neurochirurg?
O zi buna in continuare.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu se pune problema unui consult de neurochirurgie.
Aceste senzatii de "amorteala pe coapsa" sunt datorate, cel mai probababil, afectarii intr-un anumit grad a unui filet nervos superficial ( ex: inflamatii, etc). Daca nu sunt insotite de alte simptome , nu sunt indicatii de investigatii suplimentare.

Ioan

acum 2 ani

Buna ziua as vrea daca se poate sa imi ziceti amorteala picior stang poate sa intervina si cauză cap femur mancat..durere insuportabilă picior..multumesc

Stefan

acum 10 ani

Buna ziua ,am varsta de 52 ani de trei saptamani am o durere la pulpa piciorului drept si partea laterarea talpi impreuna cu degetul mic sunt amortite ,am luat Magnezu400+vitaminele C+E ,MilgammaN,Tarosin,Diclofenac gel ,timp de 14 zile dar durerea si in special amorteala persista in continuare ,ce sa mai fac?

Bogdan

acum 10 ani

Buna, exact aceeasi problema o intampin de vreo saptamana incoace. Inca incerc sa aflu sursa acestei probleme si inca nu imi dau seama care ar fi ea, dar remediul ma indoiesc ca tine de vreun unguent. Ultima postare am observat ca e in urma cu un an. Daca ai putea sa imi dai un raspuns legat de cum ai rezolvat problema/daca ai rezolvat-o, ar fi foarte dragut din partea ta. Numai bine!

Alex

acum 9 ani

Noaptea , cand ma pun in pat simt cum imi amorteste piciorul drept de la genunchi in jos . Amorteala e usoara , nu e una grava , dar a inceput sa ma enerveze . Precizez ca stau foarte mult timp la calculator din lipsa de ocupatie .

oxana

acum 9 ani

buna , de câteva săptămâni întâmpin aceeași problema , iar o amica de profesie doctor neurolog mi-a spus k este din cauza unui nerv cutanat afectat ( inflamat, ischemie, întindere ) si se numește meralgie parestezica.
ca si tratament puteți încerca unguente antiinflamatoare, compresii rece - cald, si miscare.
in timp se ameliorează si chiar dispare.

Maria

acum 8 ani

Buna Ziua , am 26 de ani si de o saptamana am niste dureri in spatele genunchiului si o amorteala de la genunchi in Jos . Am incercat sa fac un repaos sa nu il Mai solicit foarte mult si am dat cu un unguient pt decontractare dar nu prea trece , ce parere aveti?

Maria

acum 8 ani

Buna Ziua , am 26 de ani si de o saptamana am niste dureri in spatele genunchiului si o amorteala de la genunchi in Jos . Am incercat sa fac un repaos sa nu il Mai solicit foarte mult si am dat cu un unguient pt decontractare dar nu prea trece , ce parere aveti?

Utilizator11578293519

acum 4 ani

buna ziua daca se poate as dorii sa imi scrieti si mie ce solutie ati gasit... am aceasi problema de 2 saptamani am muschiul vast lateral amortit... si nu stiu cauza... nu ma jeneaza ci doar la ztingerea cu mana simpt amortirea....

Utilizator11581148587

acum 4 ani

Buna ziua sint o persoana cu dizabilitati merg in cirje si de ceva timp mia morteste piciorul drept pina la genunchi si se unfla venele, mentionez k se intinpla cite o data sau amorteste fara sa se unfle venele. Va rog frumos daca puteti sa-mi dati un raspuns. Cu stima

Utilizator11592673557

acum 3 ani

Mai esti?Cum ai rezolvat cu amorteala?

Utilizator21710960261

acum o luna

Asa am avut si eu amorteala aparuta de cativa ani, cateodata parca ma frigea ceva, trecea, trebuia sa ma intorc pe piciorul celalalt.. Credeti in happy end? Va inselati.. urmarea: acum o luna supercriza, durere insuportabila coloana lombara. amorteala pe ambele picioare, RMN: doua hernii una l1-l2 cealalta l4-l5. am fost pe la specialisti: unii ma indeamna sa fac imediat operatie, altii imi zic ca nah, tratament si kinetoterapie..Intre timp eu merg ca "pe pana" obosesc in 10 metri de mers schiopatat,.. Ma intreb ce-o sa fac cu serviciul..mi-oi mai reveni la starea "dinainte" ?