Lumbago sau hernie de disc?

Hernie de disc

Postata de dang cu 13 ani in urma.

Cand aveam 25 de ani am facut o criza sciatica datorita expunerii fortate (la serviciu, in santier) la temperaturi exterioare extrem de scazute. Am facut un tratament medicamentos (cred ca Mydocalm) si in cca. o saptamana m-am vindecat. Am ramas insa cu o sensibilitate, care mi-a mai creat in timp mici probleme, rezolvate cu masaj cu gel antiinflamator de specialitate.
Acum 2 saptamani insa, cred ca tot datorita frigului, a aparut o criza serioasa, care nu s-a vindecat cu Diclofenac gel si am ajuns la urgente - reumatologie: dureri puternice lombare dreapta si gamba anterioara dreapta. Am fost diagnosticat cu lumbago cronic si urmez de 5 zile un tratament cu Mydocalm, Tador, Paracetamol si in plus Ketonal gel si Taxofit Artrit plus ultra. Situatia nu s-a ameliorat simtitor, asa ca m-am programat la medicul de familie pentru o trimitere la un tratament la reumatologie si eventual un control RMN. Am 54 de ani, 1,77 m si 82 kg.

Raspunsuri (7)

valicohai

acum 13 ani

Salut Dane! (presupun ca asa te numesti)
In primul rand sa trecem peste partea amuzanta a mesajului tau( vezi: ''gamba anterioara dreapta''; se mai intampla-din cauza durerii !). La o anumita varsta incepem sa platim greselile tineretii. Pe mine ma sperie lista de medicamente pe care o insirui acolo si ma gandesc ca nu e bine . Nu te vindeci asa cum facem majoritatea, actionand numai cand ne doare, pentru a inlatura senzatia, dar nu eliminam si cauza. Eu pot sa-ti recomand o solutie de durata care nu presupune nici injectii, nici pastile sa ne distruga stomac, ficat rinichi etc. Sa porti la lucru brau din lana medicinala cu banda magnatica, iar acasa sa dormi pe cearceaf din lana medicinala, folosesti ajutator si o crema cu ''gheara dracului'' si o sa vezi ca nu te mai intalnesti cu problemele astea.Contacteaza-ma pe [email protected] sau 0733075284 si discutam mai multe

dang

acum 13 ani

Multumesc mult pt. raspuns, care de fapt a fost si singurul primit.

Intre timp doctorita de la reumatologie mi-a intensificat tratamentul: Mydocalm, Neuromultivit, Gabaram, Movalis injectii. iar la radiografia lombara a iesit osteofitoza marginala L3, L4, L5, scolioza dextro-concava, modificari de spondiloza lombara, dar in esenta nimic operabil. Am reusit sa fac si RMN coloana lombara: diminuari ale inaltimii spatiilor articulare L2-L3, L3-L4, cu deshidratari intradiscale, protruzie discala L3-L4 circumferentiala, minima protruzie discala L3-L4 mediana, minime modificari de contur ale platourilor vertebrale adiacente L3-L4, deci nimic grav.

Intre timp mi-a crescut TA de la 14/8 la 18/12, asa ca mi-a prescris si Enap, ca sa-mi scada tensiunea. Am terminat medicamentele, am efectuat tratamentul de electroterapie lombara prescris pentru 10 zile (curent interferential, diadinamic, ionizare galvanica) si au aparut dureri si in zona claviculara (tot dreapta). Am racit apoi tun si in prezent abia mi-am revenit si totul pare a fi normal.

Dvs. ce imi recomandati?

Costy

acum 11 ani

Da-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger) si iti recomand ce program naturist sa iei pentru a ta cauza de sanatate!

Irina

acum 9 ani

Buna.ma numesc Irina am 25 ani am niste dureri ingrozitoare de toata partea dreapta a fetei adica gat,dantura sus jos ,ureche tin sa mentionez ingrozitoare dureri de ureche ,ochiul imi lacrimeaza,nu mai rezist durerilor,am fost la urgenta mi.au dat un tratament flamexin si diclofenac gel dar degeaba , practic m.am drogat de calmante cum ar fi : ketonal forte,mydocalm,zinat500, si tot mai am dureri ingrozitoare mai ales noaptea ,mi.au diagnosticat la ORL in urgenta NEVRALGIE ARNOLD .va rog sfatuiti.ma ce sa mai fac ! Multumesc

Dorina

acum 8 ani

Și eu am aceleași simptome și nu cedează cu nimic. Diagnostic: migrenă. Tratament voltaren 50 mg 1 pastilă la 6 ore. Cum a evoluat la tine Irina?

Dorina

acum 8 ani

Și eu am aceleași simptome și nu cedează cu nimic. Diagnostic: migrenă. Tratament voltaren 50 mg 1 pastilă la 6 ore. Cum a evoluat la tine Irina?

Dorina

acum 8 ani

Și eu am aceleași simptome și nu cedează cu nimic. Diagnostic: migrenă. Tratament voltaren 50 mg 1 pastilă la 6 ore. Cum a evoluat la tine Irina?